על הישיבה

ישיבת ההסדר הגבוהה "לב תל אביב - שיר לנריה", על שם נריה יהונתן כהן, שנרצח בפיגוע בישל"ץ, ממוקמת ופועלת בלב ליבה של העיר תל אביב.

מוסדות הישיבה:

  • ישיבת הסדר גבוהה - שלוחה של ישיבת אש התורה
  • כולל אברכים
  • גרעין קהילתי מכון לבעלי תשובה (עמותת מכון יאיר)

הישיבה מיועדת לתלמידים המוכנים להצטרף אל החזון של עם ישראל ותורת ארץ ישראל בדור של גאולה, עליו מתבססת תורתו של הרב קוק. חזון הישיבה מתבסס על החיבור הפנימי של האדם אל עצמו תוך שיתוף כלל נשמות ישראל, במגמה לתיקון עולם ומתוך כך יצירת תורה גדולה וגואלת.

הייחודיות שבלימוד התורה בתוך מרכז תל אביב, שמהווה היום את מרכז התרבות הישראלי, מכניס את העוצמות התל אביביות אל תוך בית המדרש, כך שמתוך חיבור זה - גם התורה וגם עם ישראל יצאו נשכרים.

הלימוד בישיבה הוא לימוד בשני מסלולים – גמרא/אמונה, כמו כן ישנם גם שיעורים מגוונים, טיולים, התנדבויות והפצות, דגש משמעותי על ההכנה לשירות הצבאי, חיבור לעם ישראל ולתורת ארץ ישראל, חיבור לתפילה ולמצוות מתוך שמחה ותשוקה אמיתית, הכרה בכוחות האישיים של כל תלמיד ותלמיד והוצאה של כוחות אלה מהכוח אל הפועל.

הישיבה נותנת את הדגש על יצירת תוכנית אישית לכל תלמיד ותלמיד מתוך היכרות אישית עם התלמיד. מאד בולט בישיבה הקשר של התלמידים עם ראש הישיבה והרבנים, שהוא קשר נגיש ומשמעותי וכך גם הקשר עם האברכים - המהווה נדבך מצמיח וחשוב עבור התלמידים.

כמו כן, בית המדרש נותן גם מענה כישיבה לבוגרי צבא, כולל לאברכים, אגף ללומדים מתל אביב ברמה יום יומית מלאה ועד קביעות של שעה יומית או שבועית, חברותות, פעילויות סביב מעגל השנה, הדרכת חתני בר מצווה, שיעור שבועי פתוח לקהל הרחב, התוועדות חסידית פתוחה פעם בשבוע וכן הכנסת פנים לבבית לכל מי שמגיע לבית המדרש.

ללומדים מחצי יום ומעלה ניתן גם שירותי לינה וארוחות. אנו רואים ברכה רבה בהפעלת בית מדרש מיוחד כזה בלב תל אביב! בית מדרש פתוח הן ביצירת קירוב לבבות בין הציבורים השונים והן בהפריה הלימודית הנוצרת ממפגש זה - המגדילה את התורה וגורמת לכל יהודי למצוא את הייחוד והאות שלו בתורה.

החזון שלנו בהפעלת בית מדרש שכזה הוא ליצור פלטפורמה לאומית ראויה ללימוד יהדות באהבה, איש איש לפי צרכיו. אנו רואים כאידיאל את העיסוק בחיבור של עם ישראל, תורתו וארצו, תוך הכללת העוצמות של המרכז התרבותי הישראלי העכשווי של לב תל אביב - כחלק אינטגראלי בבית המדרש. הצבנו לעצמנו יעד של מעורבות בקהילה התל אביבית בפרט ובקהילה הישראלית בכלל, מתוך שותפות אמיתית וקירוב לבבות. בשל כך אנו מעורבים בעשייה התרבותית – רוחנית, כדוגמת אירועים שונים: מאירים את תל אביב, סוכת כלל ישראל, מעגלי שיח ברחבי העיר ועוד...

בית המדרש מאפשר לכל יהודי להתקדם בצורה רצינית ופתוחה בלימוד תורה, במסלול המותאם לו אישית לפי צרכיו ומצבו של כל תלמיד ותלמיד, כאשר גוון הקשת של תלמידים הפוקדים את בית המדרש הוא רחב.החל מתלמידים העושים את צעדיהם הראשונים בעולם התורה והקדושה, לצד בוגרי צבא המגיעים במטרה להתחזק בלימוד התורה לאחר השירות הצבאי, על בסיס בחורי ישיבה המצויים בשלב הגדילה בתורה וההתפתחות כתלמידי חכמים.

הרבנים שלנו

הרב דניאל ארנוולד
ר"מ בישיבה

גדל בירושלים ולמד בישיבות מרכז הרב, מעלה אליהו בתל אביב וכולל מכתם לדוד בתל אביב.

מוסמך לרבנות ובעל כושר לרב עיר, רב בית הכנסת 'שלום' בתל אביב ובוגר מרכז רבני קהילות 'ברקאי'.

הרב דניאל בעל תואר ראשון בחינוך ותואר שני בעבודה סוציאלית, ומתגורר עם משפחתו בתל אביב למעלה מעשר שנים. לומד ומלמד בישיבה בנושאי תרבות ופסיכולוגיה יהודית ומדריך חתנים.

הרב ניר יעקב מס
ראש הישיבה

גדל במושב בית גמליאל, למד בישיבה התיכונית נתיב מאיר בירושלים, למד בישיבת ההסדר מעלות של הרב וויצמן, דרכה התגייס לצנחנים.

שירת במילואים כלוחם בפלס"ר בחטיבת נ.ט. מוצנחת. ממקימי הגרעין ובית המדרש שבזכרון יעקב, ממקימי כולל גמרא לאברכים בישיבת "כרם ביבנה", ממקימי הישוב סנסנה ובית המדרש בו. לימד בישיבה התיכונית "קריית הרצוג" ו"כינור דוד" ולאחר מכן שימש כסגנו של הרב ביגון במכון מאיר בירושלים. היה ממובילי צוות המקים מקומות של קדושה בפסטיבלים ברחבי הארץ. זו השנה העשירית שהרב הוא ראש הישיבה.

הרב יצחק כהן
ר"מ עיון

אביו של נריה כהן הי"ד, שעל שמו נקראת הישיבה.

הרב יצחק כהן גר בעיר העתיקה ומגיע פעמיים בשבוע ללמד גמרא בעיון בישיבה בסדר בוקר.

הרב יצחק נולד וגדל בנתיבות, למד בישיבת ההסדר בקריית שמונה ובישיבה בקדומים. שימש כר"מ בעטרת כהנים, וראש מכינה.

משנת 2015 הרב יצחק מלמד בישיבה אשר נקראת על שמו של בנו - ישיבת שיר לנריה.

הרב יהונתן ידווב
ר"מ בישיבה

נולד בת"א וגדל ביישוב עטרת שבבנימין ובכרמל שבדרום הר חברון. למד בישיבת מירון ושירת כמפקד בחטיבת גבעתי.

גר כיום בחולון. עוסק בטיפול בפסיכותרפיה בכל קשת הבעיות הנפשיות וכן בטיפול זוגי, ולפני מספר שנים הצטרף לצוות הישיבה.

מעביר בישיבה שיעור "גמרא להלכה" שמתחיל בגמרא ומגיע לפוסקי דורנו לפי נושאים, שיעור "גילוי הנפש" על נפש האדם, בעיות נפשיות והטיפול בהם. שיעור "דעת תבונות" על אמונת האדם בעולמו, ושיעור "מסילת ישרים", על מוסר והתמודדות עם המידות ביום יום.

ניתן ליצור קשר עם הרב יהונתן בנייד: 050-6859323

הרב רביד הלל
ר"מ בישיבה

הרב רביד הלל למד במכון מאיר והצטרף לישיבה מיד לאחר הקמתה.

לומד, חוקר ומלמד מתורתם של רבני תימן, ספרד והמזרח; וברוח זו מלמד את שיעור "חכמי ספרד".

הרב עדי נעים ספקטור
ר"מ בישיבה

עדי נעים בן עמירם ספקטור, גדל ברעננה ובתיכון למד בקולורדו אשר בארה"ב.

שירת בחטיבת גבעתי בעורב ולאחר כמה שנים של טיולים בת''א, טורקיה, ברזיל (שם גם גר קצת ועבר כבר-מן), פרו וישראל, השלים תואר ראשון בתקשורת חזותית ואנימציה בדנבר, בקולורדו.

עלה לארץ ותוך כדי מסע חיפושים למד במכון מאיר בירושלים ולאחר מכן בישיבה.

בשנת תשע"ד התחתן עם מיטל.

עדי נעים הוא בוגר קורס כוונה ועוזר ומייעץ לאנשים רבים.

כיום חלק מהצוות ומהווי הישיבה כאברך וכחבר.

דבר ראש הישיבה

חזון הישיבה הוא להגדיל תורה ולהאדירה.
משימת הדור שלנו היא להגדיל את התורה ולהאדירה ולייצר מחדש את תורת ארץ ישראל.
ברוח העוצמתית הנושבת בתל אביב אני מזהה רצון כנה יהודי אמיתי ,לתקן עולם ולהגיע לחיבור אותנטי פנימי של האדם אל עצמו.

כפי שכותב מרן הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל:

"האיש הישראלי מחויב להאמין שנשמה אלוהית שרויה בקרבו, שעצמותו כולה היא אות אחת מן התורה... וקל וחומר העם צריך בכללו להאמין באמונה בהירה ונלהבת מאד בחייו בנטיותיו וללכת בהם בבטחה, אז יידע איך משתמשים לאורה של תורת חיים" (אורות התורה, יא' ב)

אנו מאמינים שהישיבה היא קרקע למפגש בין מגוון סוגי הנשמות בעם ישראל.
כאשר מתוך לימוד ודרישת ה', ייווצר פתח להגדלת התורה באופן שיזרז ויביא את הגאולה השלמה.
עם ישראל והתורה עצמה, צריכים לעבור ביחד - תהליך של יציאה מגלות וכניסה לא"י.

הכמיהה התל אביבית לעוצמות רוחניות ולתרבות מתוך קריאה לאמת, היא זאת שכאשר מאפשרים לה להיכנס לבית המדרש, מחוללת את המעבר במבנה הרוחני ממצב גלותי - אל מצב גאולי.
ולכן דווקא כאן, ישנה הזדמנות להגדיל תורה, להאדירה ולהעניק לעם ישראל יכולת לקחת חלק ביצירתה.

זוהי פלטפורמה לאומית ראויה ללימוד יהדות באהבה, איש איש לפי צרכיו וליצור גדולים ומנהיגים בתורה, המכוונים למשימת הדור .

עם ישראל והתורה עצמה, צריכים לעבור מהלך שלם, מהלך שמקרב אותנו לגאולה השלמה בארץ ישראל.כאן בלב ליבה של תל אביב, עם העוצמות, התרבות והכמיהה התל אביבית לרוח ואמת, דווקא כאן ישנה האפשרות והמקום שהתורה תלך ותגדל.

מתהלכות בדור שלנו נשמות גאוליות! נשמות אלו מחפשות ומחפשות.ישיבת לב תל אביב לקחה על עצמה להיות המקום הפתוח והמכיל שיאפשר את הקרקע לחיבור בין כל נשמות ישראל- כל אחת לעצמה ולזולתה וביחד לתורה.ההבנה שרק תורה מאוחדת כאן בארץ ישראל יכולה להביא את הגאולה השלמה גורם למהלך שלם ורחב ידיים של תשובה.

מתהלכות בדור שלנו נשמות גאוליות!

נשמות אלו מחפשות ומחפשות.

ישיבת לב תל אביב לקחה על עצמה להיות המקום הפתוח והמכיל שיאפשר את הקרקע לחיבור בין כל נשמות ישראל- כל אחת לעצמה ולזולתה וביחד לתורה. ההבנה שרק תורה מאוחדת כאן בארץ ישראל יכולה להביא את הגאולה השלמה גורם למהלך שלם ורחב ידיים של תשובה.
עלינו להיות ערים למהלך שאנחנו עוברים מתורה של גלות לתורה של ארץ ישראל, ארץ הנבואה והחיים.

שותפים יקרים!
תלמידים רבים משתתפים במסגרת של פנימייה מלאה והישיבה שוכרת להם מגורים בתל אביב.

פעילויות הישיבה, החזקת האברכים, תלמידים, ארוחות, חוזרים בתשובה במסלול לימוד מלא, ופעילויות הקהילה השונות שהישיבה מוציאה לפועל בתל אביב - דורשות מימון רב וככל מוסד בשלביו הראשונים ישנם אתגרים כלכליים לא פשוטים.

למרות זאת, אנחנו ממשיכים לפתח את הישיבה!

מתוך חזון ואמונה חזקה בכך, שדרך האיחוד של עם ישראל, היא הדרך ללימוד האמיתי והפנימי של התורה בימינו והבאת הגאולה השלמה.

אנו פונים אליך, כשותף לדרך, לשאת עמנו עיניים אל עבר החזון של הישיבה ולתמוך בפעילות ישיבת לב תל אביב.

העולם שלנו בנוי משיתופי פעולה (אפילו הקב"ה שיתף אותנו במעשה בראשית)
גם פיננסית, אבל בעיקר לגלות שהחלום שלנו הוא חלום של עוד אנשים.
"עתידה בת קול להיות מפוצצת בראש ההרים ואומר: 'כל מי שפעל עם אל יבוא וייטול שכרו' ".

יה"ר שתבורכו מן השמיים ויחולו עלכם ועל משפחתכם כל הברכות שנאמרו על המסייעים בקירוב ישראל לאביהם שבשמיים.

דברי הרב דניאל - ר"מ בישיבה

ישיבת לב תל אביב היא מרכז דינמי המברר מתוך תורה גדולה ועמוקה את תפקיד בית המדרש בעולם התרבותי של מדינת ישראל בפרט בעיר תל אביב.

תל אביב במהותה העיר העברית הראשונה, היושבת על הים ומקבלת את פני הבאים למדינת ישראל, הנמצאת ברובה בנחלת שבט דן המאסף לכל המחנות, מאגדת בתוכה את רוחות התרבות הישראלית המתהווה לה מחדש אחרי שיבת עם ישראל לארצו. במקום זה במיוחד דרוש שיח משמעותי שמביא רוחות רעננים מתוך עולמה של תורת ארץ ישראל.

לימוד מעמיק הן בתחומי התלמוד וההלכה והן בתחומי הרוח והאמונה היהודית לאורך הדורות הן לאור תורתם של גדולי החסידות והן לאורם של גדולי חכמי עדות המזרח והמערב. רוחו של הרב קוק ותלמידיו הרב חרל"פ, הרב צבי יהודה והרב הנזיר נושבת לה בבית המדרש ומפיחה רוח חיים חדשה מידי שבוע.

מקום לבירור והתכנסות של תלמידי חכמים מרקעים שונים ומגוונים שלומדים ומלבנים יחד את סוגיות הנצח והשעה.